Aktualizacja WordPress na co zwrócić uwagę

Aktualizacja WordPress – na co zwrócić uwagę?

Wykorzystywanie platform WordPress ma dziś ogromne znaczenie w prowadzeniu wszelkiego rodzaju działalności. Zyskują na tym strony internetowe o charakterze blogowym, a także informacyjnym, strony korporacyjne, prywatne i najbardziej popularne wyszukiwarki. WordPress jako narzędzie pracy zrewolucjonizował cały rynek usług reklamowych,a  także wszystkie dziedziny związane z publikowaniem treści w Internecie. Jest to jeden z głównych powodów, dla których tak ważna stała się aktualizacja wszystkich parametrów technicznych, by na platformie pracowało się jeszcze wygodniej i wydajniej. Aktualizacja systemu, gdzie opracowana została określona strona o charakterze biznesowym jest niezwykle ważnym elementem dla jej przyszłego działania i skuteczności firmy w osiąganiu wyznaczonych sobie celów. Ogólna dostępność systemu WordPress sprawiła, że wielu użytkowników na co dzień korzystających z Internetu znacznie lekceważy jego wkład w przekazywanie i przetwarzanie informacji.

Dlaczego WordPress wymaga aktualizacji?

Aktualizowanie WordPress daje zwiększoną ochronę strony. Zabezpieczenie informacji znajdujących się na stronie firmowej jest niezwykle istotne, jeśli zależy nam, by nasze treści i informacje poufne nie przedostały się w niepowołane ręce. Aktualizacji WordPress dokonać można nawet kilka razy w ciągu roku. Wszelkie poprawki znajdują się w Updatach. Dzięki nim poprawie ulega także szczelność i czytelność danej strony internetowej.

Aktualizacja WordPress – tradycyjnie czy współcześnie?

Zaktualizować WordPress możemy przy zastosowaniu jednej z dwóch metod – automatycznej lub ręcznej. Gdy na rynek trafił WordPress 3.7, skończyła się pewna epoka, ponieważ okazało się, że wprowadzono mechanizm automatycznego aktualizowania. Jedni popierają to rozwiązanie, inni wręcz uważają, że ręczna aktualizacja była dokładniejsza. Przy automatycznym aktualizowaniu WordPress nie trzeba poświęcać czasu na pilnowanie całego procesu, co dla wielu osób zajmujących się tą dziedziną jest po prostu wygodne. Wielu użytkowników Internetu ma obawy przed podejściem do procesu automatycznego aktualizowania systemu WordPress, powoduje to lęk przed pogorszeniem działania całej strony. Największy strach przed aktualizacją w tle wiąże się z obawą o utratę danych, jeśli nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone. Wszystkim opierającym się zastosowania automatycznej wersji aktualizacji systemu WordPress poleca się pozostanie przy ręcznej metodzie.

Pierwsze podejście do aktualizacji WordPress

Po pierwsze – powinniśmy posiadać najnowszą wersję tego systemu. Do nabycia właściwej wersji systemu skieruje nas strona internetowa pl.wordpress.org. Tam też uda się pobrać najnowszą wersję. Premierowej aktualizacji WordPress’a dokonujemy poprzez:

  • pobranie najnowszej wersji systemu
  • stworzenie backupu plików wraz z bazą danych
  • usunięcie z serwera katalogów wp-includes i wp-admin
  • przesłanie plików z nowej wersji na serwer z nadpisaniem starych, wszystko poza katalogiem wp-content
  • zalogowanie się i zaktualizowanie bazy

WordPress – ponowne aktualizacje

Przy ponownych aktualizacjach WordPress’a cała praca odbywa się znacznie szybciej. Systematyczność jest niezwykle ważna we wszystkich tych działaniach. Wszystko, co wymagać będzie zaktualizowania z łatwością zauważymy w kokpicie kiedy tylko przekroczymy próg panelu admina. Gdy dostrzeżemy na liście elementy wymagające zaktualizowania, naszym zadaniem będzie zaznaczenie wtyczki oraz szablonu oraz zatwierdzenie przyciskiem Zaktualizuj. Proste, prawda?

Przy aktualizowaniu ręcznym trzeba się zabezpieczyć poprzez wykonanie kopii plików serwerowych oraz bazy danych. Kiedy już dokonamy aktualizacji, wskazane będzie przeklikanie strony dla upewnienia się, czy wszystko przebiegło zgodnie z planem i czy strona wczytuje się bez błędów technicznych.

Po aktualizacji WordPress’a – jeśli coś nie gra…

Zarządzanie stronami internetowymi oraz aktualizowanie wszelkich systemów wymaga fachowej wiedzy oraz talentu. Osoby z mniejszymi umiejętnościami, aktualizujące WordPress’a na własną odpowiedzialność, mogą stanąć przed problemem błędnego działania strony po zabiegach aktualizacyjnych. Nie warto przeprowadzać tych zabiegów, jeśli nie czujemy się na siłach. Lepiej będzie oddać sprawę w ręce specjalistów, których z każdym rokiem na rynku przybywa. Aktualizację WordPress’a przeprowadza się naprawdę szybko, jeżeli mamy do czynienia z dobrze zbudowaną stroną, gdzie nie panuje przesyt zainstalowanych wcześniej wtyczek.

Wybieramy serwis do aktualizacji WordPress’a

Prawie każdy serwis SEO oferuje dzisiaj tanie i szybkie zaktualizowanie systemów używanych przez nas wszystkich na co dzień. Przed powierzeniem zadania specjaliście warto zasięgnąc porady w temacie, zainicjować krótką dyskusję, dzięki której będziemy mogli zauważyć, na ile dany pracownik serwisu obeznany jest w temacie. Jeśli operować będzie fachową terminologią i pełnymi zdaniami, będzie to znak, że nasz system zostanie odświeżony w profesjonalny i fachowy sposób. Najlepiej korzystać z pomocy serwisów i specjalistów z ugruntowaną pozycją na rynku. Staż pracy danej firmy świadczącej usługi SEO także ma znaczenie, ponieważ wskazuje na skuteczność w działaniu.

Kursy obsługi WordPress’a

Na fali zapotrzebowania na pracowników obsługi technicznej w wielu firmach zaczęto organizować kursy na obsługę najpopularniejszych systemów z dziedziny informatyki i zarządzania treścią w Internecie. Wśród tych systemów naturalnie znalazł się także WordPress. Do kursów przystępują osoby w różnym wieku, nie brakuje osób młodych, ale znaleźć można także pokaźną liczbę osób w starszym wieku, które pragną nauczyć się czegoś nowego. Wbrew pozorom, nauka WordPress’a nie jest tak trudna jak się wydaje. Wystarczy znajomość kilku podstawowych algorytmów oraz chęć do zgłębiania wiedzy w danej dziedzinie. Szybkie opanowanie zasad działania WordPress daje szansę na znalezienie lepiej płatnej pracy oraz rozwinięcie skrzydeł w bardziej kreatywnym środowisku firmowym.